HISTÒRIA

Acta de Constitució de la Confraria
La Confraria del Silenci "Pas de la Soledat", amb seu canònica a la parròquia de sant Miquel Arcàngel de Bellreguard, va ser constituïda el 25 de maig del 1954, data en la qual l'Assemblea constituent aprovava el Reglament pel qual es regiria la Confraria fins el 1994, i desfilava per primera vegada a la Processó de l'Enterro del Divendres Sant 8 d'abril del 1955.

Fou erigida canònicament i aprovats els seus Estatuts el 28 de gener del 1994 per l'arquebisbe de València, així com degudament enregistrada als corresponents registres tant de la Generalitat [núm. 4772] com de l'Ajuntament de Bellreguard [núm. 3]. Així mateix, amb data 27 de desembre de 2010, la Confraria ha estat inscrita al Registre d'Entitats Religioses del Ministeri de Justícia [núm. 7792-SE/C].

El seu primer germà major va estar Antoni Pastor Bañuls i Teresa Femenia Molió nomenada la primera cambrera de la Confraria. La Imatge de la Soledat va ser esculpida pel reconegut imatger valencià Vicent Rodilla Zanón el 1955. Així mateix, la carrossa fou construïda eixe mateix any pel nostre benvolgut i ja desaparegut confrare d'Honor Vicent Aunión Viciano, el Ferrer.

L'any 1997 la Confraria es dota del seu estendard, ja que fins aleshores no en comptava. El seu brodatge va ser encarregat al taller de València Bordados Ciriaco Ruiz

L'any 2004, coincidint amb el 50 aniversari de la seua fundació, la Confraria estrenà la seua Banda de Cornetes i Tambors "Pas de la Soledat", impulsada pel nostre benvolgut germà major [1991-2009], el senyor Alejandro Ruiz Zamora.


Germans Majors
  • Antoni Pastor Bañuls, 25/05/1954 - 04/11/1955
  • Abelard Cremades Moscardó, 04/11/1955 - 19/05/1971
  • Josep Castelló Serralta, 19/05/1971 - 21/04/1991
  • Alejandro Ruiz Zamora, 21/04/1991 - 28/09/2009
  • Estanislao Estrugo Borràs, 28/09/2009 - 29/11/2009 [interí]
  • Alexandre Ruiz i Gadea, 29/11/2009 - 
     
Cambreres
  • Teresa Femenia Molió, 24/11/1954 - 00/00/1962
  • Isabel Molió Egea, 00/00/1963 - 22/01/2004
  • Sandra Gadea i Peiró, 22/01/2004 - 02/12/2012
  • Lídia Ruiz i Gadea, 02/12/2012 - 
     
Dames de Cambra
  • Maria Teresa Enguix Canet, 00/00/1993 - 00/00/1999
  • Sandra Gadea i Peiró, 00/00/2000 - 22/01/2004
  • Lídia Ruiz i Gadea, 22/01/2004 - 02/12/2012